2017 High School Rankings

Last Update: Monday, March 27, 2017

Boys Teams

Rank Name Move
1 Minnetonka -
2 Blake -
3 Edina -
4 Wayzata -
5 St. Michael-Albertville -
6 Chaska -
7 St. Thomas Academy -
8 Waconia -
9 Stillwater -
10 Lakeville South -
11 Moorhead -
12 Holy Family -
13 Mounds Park Academy -
14 Elk River -
15 White Bear Lake -
16 Hermantown -
17 Detroit Lakes -
18 Lakeville North -
19 Mankato East -
20 Eastview -
21 Maple Grove -
22 Buffalo -
23 Duluth East -
24 Anoka -
25 Chisago Lakes -
26 Eden Prairie -
27 Minnewaska -
28 Blaine -
29 St. Paul Academy -
30 Brainerd -
31 Forest Lake -
32 Becker -
33 Crookston -
34 Centennial -
35 Cretin-Derham Hall -
36 St. Cloud Cathedral -
37 Rochester Lourdes -
38 Grand Rapids -
39 Providence Academy -
40 Alexandria -
41 Lac Qui Parle Valley -
42 Red Wing -
43 Hill-Murray -
44 Chanhassen -
45 Eagan -
46 Simley -
47 Mounds View -
48 Henry Sibley -
49 Mahnomen-Waubun -
50 St. Francis -

Girls Teams

Rank Name Move
1 Edina -
2 Lake City -
3 Red Wing -
4 Detroit Lakes -
5 Lakeville North -
6 Breck -
7 Buffalo -
8 Forest Lake -
9 Wayzata -
10 Chanhassen -
11 Woodbury -
12 Stillwater -
13 Northfield -
14 Crookston -
15 Alexandria -
16 Minnetonka -
17 Minnewaska -
18 International Falls -
19 Pequot Lakes -
20 Elk River -
21 St. Francis -
22 Providence Academy -
23 Fillmore Central -
24 Eden Prairie -
25 Rosemount -
26 Jordan -
27 Visitation -
28 Mounds View -
29 St. Cloud Cathedral -
30 White Bear Lake -
31 Spring Lake Park -
32 Blaine -
33 New Prague -
34 Hill-Murray -
35 Rogers -
36 BOLD -
37 Blake -
38 Eagan -
39 Fridley 1
40 Annandale 1
41 Litchfield 1
42 Eastview 1
43 Albert Lea -
44 Champlin Park 1
45 Marshall 1
46 Hastings 1
47 Andover 1
48 Brainerd 1
49 Moorhead -
50 Winona -
Rank Name Grade Team Move
1 Ben Sigel Senior Minnetonka -
2 Derek Hitchner Junior Blake -
3 Trey Fessler Sophomore St. Michael-Albertville -
4 Paul Stankey Senior Providence Academy -
5 Ben Frazzini Senior Wayzata -
6 Reece Sanders Senior Blake -
7 Lincoln Johnson Junior Chaska -
8 Jack Ebner Senior Edina -
9 Miles McCarthy Senior Minnetonka -
10 Connor Glynn Sophomore Waconia -
11 Clay Kucera Senior Chaska -
12 Parker Anderson Senior Stillwater -
13 Brady Madsen Senior MACCRAY -
14 Brock Bliese Junior Mounds Park Academy -
15 Drew O’Hern Senior St. Paul Academy -
16 Ian Murray Senior Blake -
17 Cecil Belisle Sophomore Red Wing -
18 Tristan Nelko Junior Wayzata -
19 Gunnar Broin Freshman Minnetonka -
20 Muzzy Donohue Sophomore St. Thomas Academy -
21 Van Holmgren Senior Wayzata -
22 Esten Stensrud Senior Minnewaska -
23 Colin O’Hern Senior St. Paul Academy -
24 Max McGlade Senior Lakeville North -
25 Jack Richardson Senior East Ridge -
26 Caleb Van Arragon Sophomore Blaine -
27 Taylor Zack Senior St. Michael-Albertville -
28 Ben Warian Freshman Hill-Murray -
29 Dylan Kolquist Senior Hermantown -
30 Will Odland Senior Alexandria -
31 Tommy Braaten Senior Blooming Prairie -
32 Connor Jensen Senior Waconia -
33 Matt Berning Junior Mounds Park Academy -
34 Tanner Sperling Senior Lakeville South -
35 Nick Dittrich Junior Hastings -
36 Justin Tanquist Senior Chanhassen -
37 Dylan Samberg Senior Hermantown -
38 Sawyer Bailey Junior Minnetonka -
39 Jacob Zosel Senior Morris Area -
40 Campbell Morrison Junior Blake -
41 Levi Hauser Senior Willmar -
42 Andy Larson Junior Elk River -
43 Cole Jahnke Junior Stillwater -
44 Nick Brann Senior Edina -
45 Brett Reid Seventh Community Christian -
46 Henry May Sophomore St. Thomas Academy -
47 Michael Sauro Junior Champlin Park -
48 Carson Haley Sophomore Mankato East -
49 Jaden Kallhoff Senior Lac Qui Parle Valley -
50 Jackson Fluck Senior Becker -
51 Ryan Paskey Junior Detroit Lakes -
52 Nate Deziel Junior East Grand Forks -
53 Derek Odlund Senior Forest Lake -
54 William Moore Senior Lakeville South -
55 Ben Laffen Junior Sleepy Eye United -
56 Brennan Rothgarn Junior Lake City -
57 Ian Mackenzie-Olson Senior Wayzata -
58 Joe Liberty Senior Duluth Marshall -
59 Max Labine Senior St. Cloud Cathedral -
60 Preston Kopel Senior Foley -
61 Luke Doolittle Senior Eastview -
62 Chase Mauch Senior Forest Lake -
63 Ben Johnson Senior Andover -
64 Connor Humble Senior Rosemount -
65 Isaak Westlake Senior Crookston -
66 Alex Schwab Senior Moorhead -
67 Christian Labrador Freshman St. Michael-Albertville -
68 Pat Ravn Senior South St. Paul -
69 Isaac Burgess Junior Minnewaska -
70 Brandon Nelson Senior Litchfield -
71 Joe Abdo Junior Edina -
72 Austin Janski Senior Annandale -
73 Derek O'Brien Senior Hermantown -
74 Dylan Hanson Junior Maple Grove -
75 Mason Mages Senior BOLD -
76 Jack Rowe Junior St. Thomas Academy -
77 Ben Hicks Junior Chanhassen -
78 Carson Wooters Senior St. Michael-Albertville -
79 Nick Perbix Senior Elk River -
80 Aaron Schnathorst Senior Detroit Lakes -
81 Michael Geiger Senior New Prague -
82 Regan Steen Senior Moorhead -
83 Jack Johnson Freshman Chaska -
84 Tyler Lund Junior Dawson-Boyd -
85 Tyler Muschewski Junior Holy Family -
86 Dylan Chouinard Junior Elk River -
87 Wyatt Blomseth Junior Detroit Lakes -
88 Brady Arnett Sophomore St. Thomas Academy -
89 Carter Czichotzki Senior Moorhead -
90 Jacob Pederson Junior Minnetonka -
91 Kevin Williams Junior St. Michael-Albertville -
92 Henry Roth Freshman Lac Qui Parle Valley -
93 Parker Schurhammer Senior Lake City -
94 Tony Morice Senior St. Paul Academy -
95 Brock Winter Sophomore Stillwater -
96 Sam Berghult Senior Edina -
97 Parker Simmons Senior Hermantown -
98 Jake Beedy Senior Moorhead -
99 Logan Xiong Junior Minneapolis North -
100 Andrew Boemer Freshman St. Thomas Academy -
Rank Name Grade Team Move
1 Anni Heck Senior Visitation -
2 Stephanie Herzog Senior Red Wing -
3 Grace Kellar Senior Edina -
4 Megan Welch Junior Lakeville North -
5 Sophia Yoemans Sophomore Red Wing -
6 Alayna Eldred Junior Osakis -
7 Ashlyn Guggisberg Senior Minnewaska -
8 Alex Stone Senior Pequot Lakes -
9 Kiera Smith Senior Heritage Christian Academy -
10 Hanna Morin Junior Buffalo -
11 Leah Herzog Sophomore Red Wing -
12 Lexi Geolat Senior Lake City -
13 Isabelle Ouyang Senior Edina -
14 Molly Stevens Sophomore Northfield -
15 Abby Schramel Senior Detroit Lakes -
16 Maddy Messin Senior Forest Lake -
17 Sophie Gray Junior Legacy Christian Academy -
18 Isabella McCauley Seventh Simley -
19 Bridget Amundson Senior Alexandria -
20 Kayla Ruf Senior Legacy Christian Academy -
21 Ally Tiedeman Junior Crookston -
22 Grace Zumwinkle Senior Breck -
23 Joanna Kim Junior Edina -
24 Lidia Wallerich Senior Lake City -
25 Nicole Miller Senior Eden Prairie -
26 Maddie Herzog Junior Detroit Lakes -
27 Olivia Matzke Senior Lake City -
28 Sofia Morin Freshman Buffalo -
29 Emma Welch Eighth Lakeville North -
30 Julia Hall Senior Hopkins -
31 Callie Wersal Senior Springfield -
32 Ava Wallerich Freshman Lake City -
33 Lexi Partington Junior Winona -
34 Amelia Simonds Junior Breck -
35 Grace Miller Junior Fillmore Central -
36 Morgan Kranz Senior Sauk Centre -
37 Jaycee Rhodes Freshman Richfield -
38 Alayna Simonds Junior Breck -
39 Heidi Guttormson Senior Minneota -
40 Taylor Christianson Senior Blooming Prairie -
41 Megan Munneke Junior Champlin Park -
42 Camille Kuznik Eighth Orono -
43 Jordan Wurm Senior Buffalo -
44 Alissa Carlson Senior Chanhassen -
45 Alex Nutter Senior LaCrescent -
46 Sarah Rutzick Senior Eagan -
47 Madison Scheevel Sophomore Fillmore Central -
48 Ana Schwarz Sophomore Marshall -
49 Annika Wellman Senior Chanhassen -
50 Hannah Kohls Senior Forest Lake -
51 Molly Ploetz Senior Cretin-Derham Hall -
52 Maija Tanberg Junior Forest Lake -
53 Iyanna Hutchinson Sophomore St. Paul Central -
54 Kenzie Wenberg Sophomore International Falls -
55 Aayushi Sarkar Freshman Woodbury -
56 Gretchen McDonald Senior Rosemount -
57 Erika Olson Senior Spring Lake Park -
58 Victoria Graens Senior Minneapolis Southwest -
59 Amy Burnham Freshman Wayzata -
60 Anna Amos Senior St. Peter -
61 Josalynn Abbott Freshman Eagan -
62 Hannah Johnson Senior Two Harbors -
63 Janice Kim Freshman Edina -
64 Sydney Regalado Junior Rosemount -
65 Madi McGinty Sophomore Minnewaska -
66 Emily Doeden Sophomore Park Christian -
67 Grace Hillemeier Junior Byron -
68 Hannah Bruns Junior Roseville -
69 Rachel Halvorson Freshman Lac Qui Parle Valley -
70 Bella Broin Senior Minnetonka -
71 Lauren Tschider Junior Detroit Lakes -
72 Abbie Kelm Junior Bemidji -
73 Shelby Kieffer Senior Armstrong -
74 Kristen Lilya Senior North Woods -
75 Annika Klein Senior Chanhassen -
76 Kaylee Gossen Junior Marshall -
77 Maddi Nichols Senior Crookston -
78 Abby Benson Senior Jackson County Central -
79 Lauren Stockmoe Senior Alexandria -
80 Bailey Klause Senior Redwood Valley -
81 Kelly Schultz Senior Winona -
82 Sydney O'Neal Senior Stillwater -
83 Nicole Nelson Junior Annandale -
84 Ireland Lambrecht Senior Belle Plaine -
85 Megan Secrist Senior Rogers -
86 Heidi Schultz Junior Mille Lacs -
87 Maddie Wethington Sophomore Blake -
88 Jennifer Galloway Senior Maple Grove -
89 Alexa Weber Senior Lakeville South -
90 Olivia Wright Sophomore International Falls -
91 Anna Roesler Senior Mounds View -
92 Amy Jacobson Sophomore Park Christian -
93 Catherine Monty Sophomore Stillwater -
94 Megan Chaffey Sophomore Hermantown -
95 Morgan Wurm Freshman Buffalo -
96 Sara Wendt Junior Mounds View -
97 Maggie Roeder Sophomore International Falls -
98 Sam Auman Senior Blaine -
99 Morgan Klintworth Senior Ottertail Central -
100 Brittany Cuff Senior Chanhassen -